תפריט

חשבון בנק משותף – כן או לא?

בני זוג, נשואים טריים, חושבים בשלב מסוים למזג את חשבונות הבנק שלהם. עבור מרבית הזוגות מדובר ברעיון טוב מאוד ויעיל שיחסוך להם הרבה כסף וימנע מהם הרבה דאגות. כבר בשלב איסוף הצ'קים של אחרי החתונה מגיעים לשאלה היכן להפקיד אותם והבחירה בחשבון משותף היא הבחירה הטבעית.

חשבון משותף יכול להיות חשבון חדש לגמרי והוא יכול להיות חשבון של אחד מבני הזוג, שאליו מצרפים את בן הזוג השני. אבל מה השיקולים? האם יש רק יתרונות? אנחנו פה לעשות לכם סדר.

יתרונות חשבון משותף

  • חיסכון כספי – היתרון הראשון הוא היתרון המובן מאליו. ברגע שאתם מנהלים חשבון בנק אחד אתם חוסכים לעצמכם כמה שקלים טובים. החיסכון הוא בעיקר בגזרת העמלות בגין פעולות והעמלות באופן כללי. ברגע שאתם מנהלים חשבון דגול יותר (משל כל אחד מבני הזוג בנפרד) אז תוכלו להתמקח על העמלות והריביות עם הבנק ובכך לחסוך לעצמכם כמה מאוד שקלים בשנה. שימו לב, חשבונות 'שמנים' יותר, חשובים יותר בעיני הבנק ומקנים לכם יכולת טובה יותר להשיג הנחות ועמלות אטרקטיביות.
  • ניהול קל יותר – אדם שמתנהל נכון כלכלית בודק כל הזמן את חשבון הבנק שלו, משווה נתונים, בודק חריגות ובסופו של דבר עוקב כל הזמן מה מתרחש בחשבון הבנק שלו. כשיש 2 חשבונות בנק אבל למעשה חיים במשותף, מלאכת המעקב יותר מסובכת. חשבון בנק אחד יעשה לכם סדר בראש וגם בכיס.

חסרונות חשבון מושתף

  • לא מתאים לעסקים עצמאיים – במידה ויש לכם עסק עצמאי, חשבון בנק משותף כנראה לא יהיה הבחירה המתאימה לכם. כשמנהלים עסק חשוב להתנהל בצורה זהירה וחכמה ו'ערבוב' של ההוצאות הפרטיות עם הוצאות העסק יכול לגרום לכאוס וחוסר הערכה של הצלחת העסק מבחינת הוצאות \ הכנסות.
  • לא מתאים לזוגות לא מסונכרנים – זוגות לפני חתונה או זוגות שמתנהלים בצורה כלכלית שונה לחלוטין יכולים מאוד לסבול מחשבון משותף. הסיבה לכך היא כמובן עניין הרגש. ברגע שאחד חוסך והשני מבזבז זה בא לידי ביטוי בצורה ברורה בחשבון הבנק המשותף. לפני פתיחת חשבון בנק משותף צריך להכיר לעומק את הנפשות הפעולות ולוודא שאתם נמצאים באותו כיוון מחשבה לגבי השימוש בחשבון.
    בנוסף לכך, לצערנו היום ישנם מקרים רבים של גירושים ולפעמים כשיש גישה משותפת ושווה לאותו חשבון אחד מהצדדים עלול להשתמש בצורה לא נאותה בגישה הזו ולמשוך את הכסף מהחשבון לחשבון נפרד. חשבונות בנק נפרדים מאפשרים לבצע פרידה 'נקייה' יותר וחלוקת כסף באופן ברור וקל.