תפריט

מה זה ביטקוין?

בימים האחרונים ישנה סערה גדולה סביב הביטקוין. בתוך חודשים בודדים מחירו של ביטקוין אחד עלה מאזור ה-900$ לביטקוין ונכון לכתיבת שורות אלו (סוף יוני) הוא שווה כ-2800$. (ניתן לבדוק כאן כמה שווה הביטקוין) אלו שזיהו את הפוטנציאל הטמון בהשקעה בביטקוין הפכו לעשירים ואלו ששמעו על הביטקוין ופקפקו או היססו (אולי בצדק), פספסו את הזדמנות חייהם. אז בואו נחזור לרגע בו הכל התחיל.

המצאת הביטקוין

כל הסיפור סביב המצאת הביטקוין לוטה בערפל. עד היום אף אחד לא בטוח באופן חד משמעי מי המציא הביטחון ואיך זה קרה. מה שידוע הוא שככל הנראה אדם המכונה סטושי נקמוטו (שזהו כנראה לא שמו האמיתי) אחראי לכך. בשנת 2008 עלה הרעיון של הביטקוין באמצעות מייל ששלח סטושי נקמוטו לרשימת התפוצה שלו ובשנת 2009 הרעיון יצא לפועל ואפשרה לבצע העברות של כסף דיגיטלי ללא מעורבות של הבנקים. עד היום, אף אחד לא יודע מיהו סטושי נקמוטו, ולמרות שהועלו השערות רבות, אף אחד מהן לא זכתה לביסוס חזק מספיק.

למה ביטקוין מיוחד כל כך?

מה שמיוחד בבביטקוין, הוא כפי שאמרנו – הוא לא באחריות של שום בנק. כל אחד יכול 'לכרות' ביטקוין בעצמו ולבצע עסקאות ללא מתווכים. לכסף הזה אין שום מדינה או ארגון שנמצאים מאחוריו וכחלק מכך הכסף זכה לשימוש נרחב גם בקרב גורמים פליליים.

הביטקיון הוא לא כסף אמיתי, לא תוכלו להמיר אותו למטבעות או שטרות. הכסף הוא למעשה קוד מחשב שיושב על דיסק קשיח או שבב כלשהו. בדומה לכך, קיים סיכון רב במידה ומישהו מאחסן את הביטקוין על המחשב האישי שלו מהסיבה הפשוטה שאם המחשב נהרס או נגנב ואי אפשר לשחזר את הקוד, נגרם הפסד כספי רב.

למה הביטקוין שווה הרבה?

כמו כל מטבע בעולם, השווי של המטבע משתנה. הערך של הביטקוין הוא הערך של מה שמייחסים לו. אנשים רבים סוחרים בביטקוין, קונים ומוכרים ולמרות שאין ביטחון רב בכל הנוגע לעתידו, הוא יכול לשמש לביצוע עסקאות בקרב חברות שמוכנות לקבל את הביטקוין כאמצעי תשלום. זאת אומרת שאם יש לכם כמות ביטקוין מסוימת, אולי לא תוכלו לקנות איתה במכולת, אבל תוכלו למכור אותה או להמיר אותה למטבעות אחרות באמצעות הגופים המתאימים שיעשו זאת עבורכם.

איך נוצר הביטקוין? איך משיגים?

בדומה לכך שמדפיסים כסף בבנק ישראל, הביטקוין נוצר 'יש מאין' באמצעות כרייה. כל מחשב יכול לכרות ביטקוין ולהכניס אותו למחזור באמצעות עסקאות. אך פעולת הכרייה היא פעולה מסובכת המצריכה חישובים רבים ולכן אנשים מצטרפים לקבוצות כרייה שמאחוריהן יש מחשבים חזקים וכל אחד מקבל את חלקו.

בעוד שהדרך הראשונה לקבל ביטקוין היא באמצעות כרייה, הדרך השניה היא באמצעות סחר חליפין. צריך לחפש מישהו שמוכר ביטקוין ולקנות ממנו באמצעות לשקלים \ דולרים. בנוסף לכך ניתן למכור שירותים או מוצרים תמורת ביטקוין במידה ואתם מנהלים עסקים עם חברות ועסקים אחרים שמתעסקים בתחום.

האם ביטקוין מסוכן?

השאלה הזאת מטרידה רבים. ערכו של הביטקוין עולה ויורד בצורה קיצונית למדי בניגוד למטבעות אחרים, ויכול להיות בכל רגע נתון שמשהו ישתבש ותהיה ירידה גדולה לצמיתות שתביא להפסדים גדולים. בהתחשב בכך שאין בנק או מדינה מאחורי המטבע, אין מי שימזער את הנזקים הללו עבורכם. כפי שכתבנו בתחילת המאמר, אנשים שנכנסו בזמן המתאים הצליחו להגיע לרווחים עצומים, אך זה שבתקופה האחרונה יש עליות, אין זה אומר שהעליות ימשיכו ואין זה אומר שלא תהיה ירידה חדה בעתיד הקרוב או הרחוק. השקעה בביטקוין אכן כרוכה בסיכון, אלא אם כן אתם יודעים לקרוא את העתיד.