תפריט

טיפים לניהול תיק השקעות

בין אם אתם צעירים שזה עתה השתחררתם מהצבא ונכנסתם לשוק העבודה, בין אם אתם זוג צעיר שמתחיל את חייו המשותפים, הורים לילדים קטנים, או זוג שיצא לפנסיה, עליכם לחשוב על העתיד. לחשוב כיצד אתם דואגים לייצר ביטחון כלכלי לטווח הקצר והארוך, עבורכם ועבור הילדים שלכם.

אתם יכולים לבחור במסלול סולידי, במסגרתו תפקידו סכום כסף חודשי בתכנית חסכון בבנק ולקוות שהריביות יעשו את שלהן ויעניקו לכם רווח יפה בעתיד. עליכם לקחת בחשבון שהריביות בבנק נמוכות מאוד מזה שנים רבות, ולכן גם הרווח שלכם צפוי להיות נמוך ולא כל כך משתלם.

אפשרות אחרת, לעיתים רבות גם משתלמת יותר, היא לצבור סכום כסף ולהעביר אותו לתיק השקעות אשר ינוהל על ידי מנהל תיקי השקעות שמתמחה בכך. מנהל ההשקעות למעשה ינהל עבורכם את החשבון, בהתאם למאפייני השקעה מסוימים, שיתאימו לרמת הסיכון וליעדים שתגדירו.

מי מנהל את תיק ההשקעות שלכם

מי שאחראי על ניהול תיק ההשקעות שלכם הוא מנהל תיקים מורשה ומוסמך אשר מחזיק בבעלותו רישיון לניהול תיקים. המנהל אמור ללוות באופן אישי את התיק שלכם, לעקוב אחר כל השינויים שמתרחשים בשוק ההון בכלל ובהשקעות השונות בפרט, וכמובן לדאוג לנווט עבורכם את הכסף בכל שלב, בהתאם למאפיינים ולצרכים האישיים שלכם.

ניהול תיק השקעות מתבצע באופן הבא: בשלב הראשון, קובע מנהל התיק ביחד אתכם את מדיניות ההשקעה שמתאימה לכם, על פי מאפיינים כגון, השקעה לטווח קצר או ארוך, שנאת סיכון ואהבת סיכון, אילו נכסים נוספים יש בבעלותכם וכן על פי מאפיינים נוספים.

בשלב הבא אתם מפקידים כסף בחשבון השקעות הבנק שלכם, על שמכם,  בסניף שלכם. חשבון זה יהיה מיועד להשקעות בלבד. מנהל תיק ההשקעות יקבל מכם ייפוי כוח בחשבון לצורך ביצוע פעולות של קנייה ומכירה בלבד. בשלב הבא הוא יתחיל לבצע השקעות על פי המאפיינים שסיכמתם איתו.

אתם אמורים לקבל ממנו דיווח על מצב התיק כל רבעון, וכן תקבלו גישה ישירה לחשבון ההשקעות שלכם, דרך הבנק בו החשבון מתנהל.

כיצד בוחרים מי ינהל עבורנו את תיק ההשקעות

ישנן דרכים שונות לבחירת החברה שתנהל עבורכם את תיק ההשקעות. הנה 3 טיפים שיכולים לעזור לכם בתהליך הבחירה.

השלב בראשון: יש לקרוא מה החברה מציעה, מהן שיטות העבודה שלה, כיצד היא בונה את תיק ההשקעות עבור הלקוחות שלה, מה הם ההיקפים המצטברים של ההשקעות אותן היא מנהלת, ועד כמה החברה בעלת ניסיון, נחשבת אמינה ובטוחה.

השלב השני: רצוי לקבוע פגישת היכרות, לשמוע מנציג החברה מה מציעים לנו, כך נוכל להחליט האם החברה מתאימה למה שאנחנו מחפשים ולאופי ההשקעה שלנו.

שלב שלישי: חשוב להגדיר יעדי השקעה. מה רמות הסיכון שאנחנו מוכנים לקחת, מה אנחנו מצפים מתיק ההשקעות בעוד שנה או שנתיים, אילו אפשרויות עומדות בפניכם לעדכונים לגבי מצב התיק, האם יש עם מי לדבר כשרוצים להתייעץ או לבצע פעולה בחשבון וכולי. כך, תוכלו לראות האם מה שהחברה מציעה לכם אכן עומד בתנאים שלכם ומתאים לאופי ההשקעות שאתם מחפשים